Skóra naturalna zdecydowanie uchodzi za produkt premium. Odzież i galanteria tworzone z tego materiału charakteryzują się nie tylko świetnym designem, ale również wytrzymałością. Wiemy jednak, że przed podjęciem decyzji o zakupie pojawia się kilka trudnych pytań. Postanowiliśmy więc opowiedzieć Wam o wyrobie skóry naturalnej, podzielić się z Wami wiedzą oraz zamiłowaniem do kuśnierstwa i kaletnictwa.

Skąd pochodzi skóra naturalna i jak wygląda proces jej pozyskiwania?

Skóra naturalna jest efektem ubocznym produkcji mięsa. Produkcją skóry zajmują się garbarnie, które przetwarzają odpad odzwierzęcy, tak zwaną goliznę, w produkt końcowy. Aby przygotować skórę do procesu garbowania soli się ją lub osusza. Następnym etapem produkcji jest nawilżenie skóry, aby nadać jej elastyczności. Dopiero tak przygotowany materiał, oczyszczony z resztek tłuszczu, można namoczyć w roztworze garbnika. Ten etap może trwać od kilkunastu godzin do nawet miesiąca. Następnie skórę myje się i nasącza substancjami oleistymi. Po garbowaniu następuje barwienie i impregnacja skóry. Ciekawostką jest, że jedną goliznę dzieli się na wiele warstw produktu końcowego. Z mniej reprezentatywnych warstw tworzone są, na przykład wkładki do butów, dopiero warstwy zewnętrzne wykorzystuje się do wyrobu galanterii oraz odzieży skórzanej.

Kwestia ekologii

Proces produkcji skóry naturalnej angażuje duże ilości wody, dlatego też skóra dostępna w Custom Leather Crafting pozyskiwana jest z włoskich garbarnii, które dążą do maksymalnej redukcji jej zużycia. Jak sama nazwa wskazuje, skóra, której używamy jest produktem w 100% naturalnym, w przeciwieństwie do eco-skóry, która jest materiałem w pełni syntetycznym wykonanym z poliestru pokrytego polichlorkiem winylu. Podczas produkcji eco-skóry wykorzystuje się szkodliwe dla środowiska substancje ropopochodne, a sam materiał rozkłada się kilkaset lat.

Produkty powstałe ze skóry naturalnej są wytrzymałe - skórzaną kurtką, czy plecakiem można cieszyć się wiele lat, wiele usterek można naprawić, a sam materiał odświeżyć wedle potrzeb. Kiedy jednak postanowimy zutylizować skórę naturalną, będzie rozkładała się o wiele krócej od wersji eco. 

Klasyczna skóra - najwyższa klasa wykonania

Choć uznawana jest za produkt premium, warto pamiętać również, że jest materiałem tworzonym z uwagą i pasją, a odzieżą i galanterią skórzaną możemy cieszyć się wiele lat. Każdy kawałek materiału posiada swoją własną, niepowtarzalną fakturę. Dzięki sposobowi jej tworzenia możemy uzyskać wiele rodzajów produktu, takich jak skóra licowa, zamsz, welur, czy nubuk, ale już temat na osobny artykuł.